VIDEO - Jak vypadají nové stanice do Motola?

25.01.2014 16:05

Petřiny skrýval prach

Betonový tunel, kterým sestupujeme do podzemí, bude po dokončení metra zčásti zasypán. S prvními pracovníky v reflexních vestách a červených přilbách se proto setkáváme až zhruba po dvou stech metrech, kde pokládají na betonový povrch speciální izolaci. My už se ale blížíme k první stanici metra Petřiny. Před ní si ještě prohlížíme budoucí obratiště vlaků.Za ním už se nachází stanice Petřiny. K našemu překvapení vypadá, že je téměř hotova. Na kolejích stojí speciální lokotraktory, na nástupišti betonová budka pro dispečery dopravního podniku. Na nástupišti je vše z betonu, dokonce i velký nápis Petřiny. "Zjara začneme dláždit nástupiště a dělat architektonické krásno," popisuje nám náš průvodce, zástupce ředitele výstavby společnosti Metrostav Jiří Junek.

Tajemství, které zabrání průvanu

Na jedné straně stanice už je připraveno místo pro výtah, na druhé pro eskalátor. Ten bude zhruba 70 metrů dlouhý. "Vestibul je v hrubé stavbě již téměř dokončený," dodává Junek a my pomalu vyrážíme tunelem k další stanici, kterou je Nádraží Veleslavín.

Cestou narážíme na speciální místa, kde jsou oba tubusy metra propojeny. Propojky jsou na místě především z bezpečnostních důvodů, mají však i další funkce. Při příjezdu metra do stanice díky nim nebude na nástupišti čekající cestující trápit nepříjemný průvan. "Propojek je na prodlouženém áčku celkem 15. V tunelu jsou umístěny každých 200 metrů," dodává Junek.

Jdeme pořád z kopce. Právě na trase ze stanice Petřiny do stanice Nádraží Veleslavín se nachází největší povolené klesání, které činí 4 procenta. Tunely jsou perfektně osvíceny a člověk má neblahé tušení, že se ze zatáčky z ničeho nic vyřítí souprava metra. "Po kolejích jezdí zatím pouze lokotraktory a to maximální rychlostí 15 kilometrů za hodinu," uklidňuje nás Junek.

O eskalátorech na žebříku

A už jsme ve stanici Nádraží Veleslavín. Zatímco Petřiny nás ohromily svou vysokou klenbou a architektonickým provedením, Nádraží Veleslavín působí na běžného laika spíše průměrně. Stavba byla přitom podle stavařů jedinečná. Eskalátor a výtah jsou zde umístěny na jedné straně, na druhé pak cestující najdou únikový východ. "Eskalátory zde budou lomené, to znamená, že se vyjede do vestibulu, odkud cestující přejde na další ekalátor. Ten ho odveze do podchodu," popisuje Junek. 

Zatímco nám náš průvodce povídá o eskalátorech, lezeme po žebříku zpátky do kolejiště. Čeká nás další zhruba desetiminutová procházka kolejištěm do další stanice. Cestou narážíme na takzvanou "muvku". "Muvka je zkratka pro náš malý (motorový) univerzální vozík," vysvětluje Junek s tím, že do stanice Bořislavka je to od montážní jámy dalších 600 metrů.

Františkem na povrch

Stanice Bořislavka je pro nás protentokrát konečnou. I zde probíhají práce v plném proudu. "Na celém áčku nyní pracuje zhruba 300 našich lidí, těch výrazně přibude, až se budou dělat dokončovací práce," vysvětluje nám na místě mluvčí Metrostavu František Polák s tím, že výstavbu provádí ještě Metrostav ve sdružení se společností Hochtief.

My mezitím ze stanice vycházíme po schodech nahoru až do další přístupové štoly František, která nás zavede zpět na povrch. Příště, až tu budeme, snad už pojedeme po eskalátorech.

Otevře se metro včas?

  • Náklady na prodloužení trasy metra A do Motola se odhadují na 22,5 miliardy korun.
  • V současné době dopravní podnik zpracovává analýzu, která má zjistit, zda se otevření metra opozdí.
  • Potíže měl podnik s čerpáním peněz z evropských fondů. Ministerstvo dopravy mu přidělilo 7,4 miliardy korun, další část dotace 3,9 miliardy mu ale nepřiznalo kvůli údajnému porušení zákona o veřejných zakázkách.
  • Nově budovaný úsek metra A je dlouhý asi šest kilometrů.
  • Na trase jsou celkem čtyři stanice - Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol.

 

Autor: METRO.cz